Téma

Spať do BMW R1200LC

R 1200 GS - LC problemy, skusenosti, nedostatky, zvolavacky

Poslať odpoveď
1740 videní
slosarik
francuz
francuz
Dnes telefonát z Chorvatska:gs lc, 2014,60000km,nedobíja,co to je.Známy problém so zhoretým alternátorom.
francuz
francuz
Sama seba som utesoval,ze problem s alternatormi sa tyka len rocnikov 2013,2014,potom mal byt alternator nejako modifikovany,takze novsich rocnikov sa tato chyba uz netyka a ked raz kupim LC,ze sa nemusim obavat.Lenze chyba.
Info z dneska:1200ADV LC,r.vv 2018,najazdene ....neviem kolko,2000-3000km a alternator sa odporučal.
Smutné
trucktor
trucktor
No paráda, mam sa na čo tešiť, na Africe som vozil len kontakty palív čerpadlá
Merlin00
Merlin00
Mam otazku..
Ja viem, ze to asi nieje, ako u starsich oilheadov, kde altik, sa dal poskladat z mnohych modelov aut, najlepsie zo starych VW Polo a dalsich modelov, idelane delivery, kde bol stator zdvojeny a altik daval aj na malych otackach, okolo 15-20a A pri strednych okolo 70A..
Idelane pre velke odbery..
Tie altiky sa vyskytoavli u policajnych verzii moto, tam som to okukal.

Viem, ze BMW F650 a dalsie, mavali a asi aj maju, problemy z regulatormi, dost sa prehrievaju a prehrievaju sa aj statorove cievky, ale tam je magnetto, teda nebudeny alternator.
Podla mna, pravdepodobne, bude problem v tom, ze to navrhli tak, aby aj pri malych otackach, daval generator dost stavy, ale pozabudli, na mozne oteplovanie cievok. Regulator, ak je dost tvrdy, to ustoji, ale cievky sa prehrievaju, ak nieje dostatocny odber.
Klasicke magnetta, byvaju u starsich moto, nachylne na upravy elektrickych systemov, kde si mnohi upravia svietenie na LED, alebo sa snazia usporit odber, cim sa prenasa problem na regulator, alebo cievky.
Vo vatsine pripadov, odide regulator, ktory musi znasat a vyziarit vatsiu cast vykonu, ktory sa nespotrebuje v palubnej sieti do tepla a odchadza.
Obvykle to nehrozilo u starsich systemov, ktore boli predimenzovane, najma take, ktore umoznovali vypnutie hlavneho svetla za jazdy.
Tie obvykle vydrzia, lebo o 50-100W navyse musia ustat.
Ci nieje nahodu problem, ze palubne systemy dnes, najma svietenie denne a hlavne svetla, sa stali evoluciou Ledkovymi, ale vyrobca v Germanii, si neuvedomil, ze nespotrebovany vykon v palubnom systeme, sa musi vyziarit do tepla.
Nasledkom tohoto problemu, potom dostavaju na prdel tie statory.
vyssie napisane plati v pripade, ze tie moto, maju klasicke nebudene magnetto.
Ak dostatocne predimenzovali regulator, ktory ustoji bez zataze palubnej elektriky, cely vykon magnetta, je jedine, co moze nakoniec zhoriet, prave stator, resp. jeho vinutie.
Ak hori klasicky budeny alternator, je to vyrobna zavada.

V praxi totiz alternator budeny, moze /mal by/ fungovat bez problemov aj do skratu, na rozdiel od dynama, nemoze zhoriet.
Nemoze, pretoze ak sa prekroci maximalny prud, utrhne sa magneticke pole, medzi rotorom a statorom a cely synchronny stroj, obmedzi prud na svoj maximalny vykon. Ak su dobre nadimenzovane vinutia, diody a chladenie, tak sa privedeny mechanicky vykon, premeni na teplo.
V podstate to iste plati aj u magnetto-alternatora, avsak na rozdiel od budeneho alternatora, kde bez zataze, regulator znizuje budiaci prud do rotora, tak magnetto bez zataze, pracuje vlastne do skratu, cez regulator.
U magnetta je teda dolezite, aby pracovalo v urcitej zatazi, inak sa vsetka energia vyrobena, meni na teplo.

Necudoval by som sa, keby toto podcenili v Germanii, rovnako ako podcenuju jednu poistku na vyse, od baterie, do spinacky.. uz skoro 20 rokov..

Naposledy aktualizovaný

trucktor
trucktor
GS 2013 LC, ovladanie (dialkove) navigacie na rukoväti vobec nereaguje, nemozem potrvdit ci minulosti išlo, moto mam kratko, dik
raptor
raptor
merlin nevyznam sa do slaboprudu tak ako ty - a oprav ma ak sa mylim

ak je to tak ako predpokladas ty tak ak som ta spravne pochopil tak by pomohlo aby si mal na motorke zapnutych co najviac spotrebicov... ano?
Merlin00
Merlin00
Teoreticky ano.
Ak su vsak tie cievky poddimenzovane, teda sa prehrievaju ako take, tak to nepomoze.
Pomohlo by skor, ak odchadza stator, pridat nejaky seriovy odpor, na vsetky tri vyvody z cievok.
To sa lahko napise, ale dost blbo robi.
Tie seriove opdory, by mali mat hodnotu okolo 0,1-0,2R.
Najlepsie by bolo lepn pridat rovnako dlhe vodice, to je asi 1-1,5m lankoveho vodica 1,5mm.
Tak by sa znizila ale aj celkova ucinnost celeho systemu, vykon by mohol chybat najma v nizkych a vysokych otackach.

Dnes regulatory mavaju na miesto tyristorov, ktore skratovavaju cievky za diodami, skor vykonove tranzistory, ktore maju velmi maly ubytok a regulator sa moc nehreje. O to viac sa hreju cievky.
Dostat to do nirvany sa nie vzdy podari.
Toto asi bude ten pripad.
Znamy ma F650GS.
Na tej GS mu strane kuril ten regulator, dal druhy a kuril tiez. Potom dal ten mosfet-ovy regulator a ukuril tie statorove cievky.
Regulator ale bol vlazny, nez sa tie cievky ukurili, trvalo to nejaky cas..
francuz
francuz
pre majitelov LC.
zvolavacka na vymenu prednych vodiacich trubiek,pripadne ich zosilnenie.Ak chodite na servis do BA,necakajte,ze tuto zvolavacku vam spravia sami od seba,alebo ze na nu upozornia.tento rok som mal asi troch ludi,ktory tam boli na servise a zvolavacka nespravena.nasledne overene cez ineho dealera a zvolavacia akcia na tieto konkretne motocykle je.pritom aj primacemu technikovi,aj mechanikovy,to pri pripojeni moto vyskoci ako prve.
francuz
francuz
zvolavacka na kontrolu vypletu kolies.cca rok uz sledujem,ze sa povoluju vyplety kol.BMW vypisalo zvolavacku aj na toto.ak je povolenych do 7 spicov,dotahuju to oni,ak viac,kolo je na vymenu.tyka sa to moto 2017,2018,ale pre istotu si to prekontrolujte vsetci.idealne zobrat nejaky väsci srobovak a presjt dokola po spicovh,musia mat taky vysoky ,cinkavy zvuk.
BMW uz nevypleta a necentruje kola rucne,ale kupili na to stroj a nejako tu asi nefunguje

21-30 z 30

Odpovedať